Z przyjemnością i dumą informujemy, że nasza wykładowczyni - dr hab. n. o zdr. Barbara Ślusarska, prof. ucz. została profesorem belwederskim! Stało się to za sprawą postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lipca 2024 roku, który nadał dr hab. n. o zdr. Barbarze Ślusarskiej, prof. ucz., tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu.
Pani Profesor Barbara Ślusarska jest wykładowcą naszej Uczelni od Roku Akademickiego 2020/2021. Jest wyjątkowym nauczycielem - specjalizującym się w zagadnieniach pielęgniarstwa specjalistycznego, ukierunkowanego na praktykę opartą na dowodach naukowych, opiekę koordynowaną a także badania naukowe w pielęgniarstwie. Ponadto Pani Profesor aktywnie włącza się w rozwój naukowy studentów i nauczycieli naszej Uczelni poprzez organizację warsztatów, szkoleń i konferencji.
Prof. Barbara Ślusarska jest absolwentką Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie (1990 r.). Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1998 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu uzyskała w 2014 roku, nadany został przez Radę Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie projektami badawczymi i pracami rozwojowymi” w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”, Lublin (2010 r.).
Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego WNoZ UM w Lublinie (wcześniej Zakładu Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego WNoZ UM w Lublinie oraz Samodzielnej Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich). Pielęgniarka, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia.
Kierownik licznych projektów badawczych krajowych i członek w zespołach międzynarodowych. Łącznie opublikowała ponad 450 prac naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach oraz rozdziałów w książkach. Aktywny uczestnik w ponad 150 konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych oraz członek komitetów naukowych i organizacyjnych konferencji, kongresów i sympozjów naukowych. Działalność naukowa skoncentrowana w obszarze pielęgniarstwa i naukach o zdrowiu obejmująca zagadnienia istoty pielęgnowania, edukacji zdrowotnej, jakości życia, opieki pielęgniarskiej w chorobach przewlekłych, pielęgniarstwa rodzinnego oraz kształcenia pielęgniarek. Redaktor i współredaktor naukowy 14 podręczników akademickich o zasięgu ogólnopolskim oraz monografii naukowych, m.in. Podstaw Pielęgniarstwa (w roku: 2004, 2008 i 2017), Podręcznika diagnoz pielęgniarskich. Przewodnik planowania opieki opartej na dowodach naukowych (2011 r.), Standardy i procedury w pielęgniarstwie onkologicznym (2017 r.) oraz Pielęgniarstwa rodzinnego (2019 r.). Wygłosiła szereg wykładów w ramach konferencji zorganizowanych przez inne uczelnie oraz wykłady otwarte w ramach upowszechniania wiedzy i promocji zdrowia w lokalnych społecznościach.
Członek rad programowych kilku czasopism w Polsce: Nursing in the 21st Century, Problemy Pielęgniarstwa, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia oraz sekcji tematycznych w czasopismach Int. J. Environ. Res. Public Health, BMC Nursing.
Promotorka 10 rozpraw doktorskich zakończonych nadaniem stopnia doktora w dziedzinie nauk o zdrowiu, recenzentka 11 przewodów doktorskich i w 4 postępowaniach habilitacyjnych spoza UM w Lublinie, promotorka ponad 150 prac magisterskich (w tym kilku wyróżnionych i nagrodzonych prac magisterskich) oraz ponad 100 prac licencjackich. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego, które zrealizowało innowacyjny projekt badawczy pt. „Aplikacja mobilna Diagnostic Nurse: wzmocnienie kompetencji pielegniarskich w diagnostyce klinicznej” dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy WNoZ UM w Lublinie 2011-2017; Przewodnicząca Sekcji Pielęgniarskiej PTMR od 2018 r.; Członek UDINE- C Network: European Nursing Academics Network. Odbyła staż zawodowy w szpitalu Copenhagen Hospital Corporation, Hvidovre Hospital, Kopenhaga (1996 r.) oraz stypendystka programu Leonardo da Vinci, pobyt stażowy w Our Lady`s Hospital for Sick Children, Dublin, Irlandia (2002 r.).
Aktywnie uczestniczy w pracach wielu komisji. Pełni funkcję członka Społecznej Rady ds. Ochrony Zdrowia Zarządu Województwa Lubelskiego. Przewodnicząca Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej i Wydziałowej Komisji Nostryfikacyjnej, Członek Rady Naukowej Kolegium Nauk o Zdrowiu, Członek Rady Wydziału oraz Członek Wydziałowego Zespołu ds. rekrutacji, akredytacji i współpracy międzynarodowej i Wydziałowej Komisji ds. programów studiów i dydaktyki WNoZ UM w Lublinie.
Za osiągnięcia na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia oraz za wzorowe i sumienne wykonywanie pracy zawodowej odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” oraz Złotym Medalem Prezydenta RP za Długoletnią Służbę oraz Medalem Prezydenta Miasta Lublin za znaczące osiągnięcia w pracy dydaktycznej i naukowej wkład w rozwój kształcenia akademickiego pielęgniarek oraz działania promujące zdrowie wśród mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Otrzymywała wielokrotnie nagrody rektorskie za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Uhonorowana Zespołową Nagrodą Ministra Zdrowia: za redakcję i współautorstwo podręcznika akademickiego pt. „Podstawy Pielęgniarstwa”.
Pani Profesor - Gratulujemy!