O tym, że współczesny internet nie jest — łagodnie rzecz ujmując - „krainą łagodności”, o tym, że jesteśmy narażeni na coraz większą liczbę realnych zagrożeń, płynących z wirtualnego świata, a także o tym, jak sobie radzić w tej niełatwej rzeczywistości rozmawiano podczas debaty społecznej p.n. „Cyberzagrożenia” - organizowanej przez Komendę Miejską Policji w Tarnobrzegu oraz naszą Akademię, we współpracy z Okręgowym Ośrodkiem Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu.
Spotkanie otwarte, skierowane do naszych studentów, a także wszystkich zainteresowanych tematyką bezpiecznego internetu wypełniło po brzegi salę konferencyjną naszego nowego gmachu przy ul. Henryka Sienkiewicza 50. Spotkanie otworzył mł. insp. Rajmund Murek — Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu, który przedstawił cel debaty, diagnozę i określił wstępnie zakres potrzeb w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców miasta Tarnobrzega. Nastepnie głos zabrał dr hab. Paweł Maciaszczyk, prof. ucz. Rektor PANS, który serdecznie powitał wszystkich uczestników debaty, podkreślając wagę nowych zagrożeń, nieznanych nam jeszcze kilka lat wcześniej.
Po części oficjalnej rozpoczęły się prelekcje, które wygłosili:
- mł. asp. Magdalena Kruk z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą: „Cyberzagrożenia – odpowiedzialność prawna w sieci”;
- dr hab. Krzysztof Chochowski, prof. ucz. PANS w Tarnobrzegu: „Deepfake – technologia przyszłości czy zagrożenie”;
- asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KMP w Tarnobrzegu - „Wpływ Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu tarnobrzeskiego, a także omówienie sposobu działania aplikacji „Moja Komenda” oraz programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”;
- Simona Wójtowicz — koordynator Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem: „Omówienie zakresu udzielania wsparcia przez Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu”
Po zakończeniu prelekcji odbyła się dyskusja na temat cyberzagrożeń, mówiono o tym, jak pomóc sobie i nie dać się oszukać w internecie, a także, jak i gdzie zgłaszać potencjalne próby oszustwa. Następnie dzielnicowi KMP w Tarnobrzegu, obecni na debacie przeprowadzili wśród uczestników anonimowe badanie ankietowe.
Na zakończenie blisko dwugodzinnego spotkania głos zabrała dr Anna Zych — Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PANS, która w imieniu Rektora podziękowała przedstawicielom Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, a także Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem za zorganizowanie debaty, a licznie zebranym na sali studentom za aktywny udział.
Ostatnie słowo należało do Komendanta KMP, mł. insp. Rajmunda Murka, który podsumował spotkanie, dziękując za wysoką frekfencję oraz ciekawe pytania w dyskusji.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć