Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to najważniejsza impreza wystawiennicza o tematyce zbrojeniowej w Polsce i absolutny top, jeśli chodzi o tego typu wydarzenia w Europie. Tegoroczna 32. edycja odbyła się w dniach 3-6 września na terenie centrum kongresowego Targi Kielce i zgromadziła rekordową liczbę 769 wystawców z kilkudziesięciu krajów. Wszystko to z bliska obejrzeli nasi studenci.
Wyjazd na XXXII MSPO w Kielcach zorganizowali członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego "Artemis". Ich celem była nie tylko możliwość przyjrzenia się z bliska wystawom statycznym różnego rodzaju sprzętu wojskowego, ale także mośliwość udziału w ciekawych debatach dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. - Jest to bardzo dobrze zorganizowane wydarzenie i każdy, kto interezuje się kwestiami bezpieczeństwa - powinien tutaj przyjechać. W tym roku widzieliśmy między innymi: czołgi Abrams, Leopard, K2, pojazd KTO Rosomak, armatohaubicę Krab, pojazd minowania narzutowego BAOBAB-K, artylerię rakietową Homar-K oraz Himars, system antydronowy Sky Warden, helikoptery Black Hawk oraz wiele innych pojazdów. Wśród ciekawych stoisk i wystawców były firmy specjalizujące się np. w budowie schronów i wyposażenia do nich. Wśród stoisk, które odwiedziliśmy byli również producenci amunicji, dronów, broni osobistej, urządzeń optycznych, zagłuszarek (systemy antydronowe), ubrań specjalistycznych, kamizelek taktycznych, rakiet czy radarów - mówi Krzysztof Knapik z Koła Naukowego Artemis.
Oprócz wystawy studenci wraz z opiekunem uczestniczyli w konferencji połączonej z debatą pod tytułem "Rola i zadania systemów antydronowych we współczesnych konfliktach zbrojnych" w których brali czynny udział przedstawiciele: gen. bryg. Kazimierz Dyński z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni w st. spocz. Waldemar Skrzypczak, przedstawiciel firmy ASP, a także przedstawiciele polskich uczelni wojskowych.