Opis kierunku
Zawód pielęgniarki/pielęgniarza to misja niesienia pomocy osobom chorym, która wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy zgodnej z osiągnięciami nauki oraz rozwijania nowych umiejętności praktycznych, zgodnych ze sztuką opieki pielęgniarskiej. Studia drugiego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo rozwijają kompetencje zawodowe i osobiste, dostarczają wiedzę specjalistyczną, rozwijają w zakresie samokształcenia, poszerzają perspektywę zawodową i stwarzają nowe możliwości zawodowe i finansowe. Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanej i specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej i innych nauk o zdrowiu. Przygotowują również do podjęcia aktywności w zakresie badań naukowych w pielęgniarstwie. Przykładowe umiejętności nabywane w toku realizacji studiów to m. in.:
rozwiązywanie problemów zawodowych, szczególnie związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych;
określanie standardów profesjonalnej opieki w każdym wieku i stanie zdrowia pacjenta;
prowadzenie badań naukowych w zakresie medycznym i pielęgniarskim;
organizowanie i nadzorowanie opieki pielęgniarskiej;
wykorzystywanie przepisów prawa w działalności zawodowej;
opracowywanie założenia polityki kadrowej oraz planu zatrudnienia personelu;
opracowywanie i wdrażanie do praktyki zawodowej narzędzi monitorowania i oceny jakości opieki pielęgniarskiej.
Głównym celem kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo, studia drugiego stopnia jest przygotowanie studenta do samodzielnego pełnienia roli zawodowej pielęgniarki/pielęgniarza i opiera się ono na wypełnianiu wysokich wymogów związanych z realizacją standardów kształcenia w zawodzie, czerpiąc z bogatych tradycji zawodowych, ale równocześnie patrząc w horyzont wyzwań, które stawia przed zawodem pielęgniarki aktualna rzeczywistość.
Kwalifikacje przyszłego absolwenta są dostosowane do potrzeb rynku pracy w kraju i za granicą a bogata baza dydaktyczna i kompleksowy program nauczania pozwalają zdobyć pełne kompetencje, aby profesjonalnie wykonywać zawód pielęgniarki/pielęgniarza.
Kształcenie Praktyczne: LINK
Perspektywy Zawodowe
Absolwent kierunku pielęgniarstwo uzyska tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa.
Uzyskany przez absolwenta dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej we wszystkich państwach Unii Europejskiej, instytucjach ochrony zdrowia, placówkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych, pracy chronionej, opieki społecznej, podstawowej opieki zdrowotnej oraz w zespołach pielęgniarstwa środowiskowego i rodzinnego, sanatoriach, ośrodkach opieki paliatywno – hospicyjnej.
Absolwent tego kierunku może także prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie usług medyczno – pielęgnacyjnych, poradnictwa w zakresie profilaktyki i edukacji medycznej.
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Zasady dyplomowania
Kliknij i zapisz się na studia