Opis kierunku
Zawód ratownika medycznego może być realizowany w wielu obszarach ludzkiej aktywności związanej z ratownictwem, dyscyplinami medycznymi oraz z oświatą i zdrowiem publicznym. Podstawowe cele kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne prowadzą do nabycia przez studenta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych związanych z:
- udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych samodzielnie lub na zlecenie lekarza,
- zabezpieczeniem osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowaniem działań zapobiegających zwiększeniu liczby osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
- transportowaniem osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
- udzielaniem wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego zagrożenia zdrowotnego,
- prowadzenie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia związanej z ratownictwem medycznym.
Założeniem programu studiów jest praktyczne podejście do kształcenia, co zapewnia doświadczona kadra dydaktyczna i przygotowana infrastruktura dydaktyczna (pracownie, laboratoria). Realizacja w trakcie cyklu kształcenia efektów uczenia się przygotowuje absolwenta do bezpośredniego wykonywania zadań zawodowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi dla studiów o profilu praktycznym. Studenci w jak największym stopniu są bezpośrednio zaangażowani w wykonywanie określonych czynności praktycznych. Zdobywanie umiejętności praktycznych jest poprzedzone kształtowaniem ich w warunkach symulowanych.
Jakie perspektywy zawodowe?
Absolwent kierunku ratownictwo medyczne uzyska tytuł zawodowy licencjata. Uzyskany dyplom ukończenia studiów uprawnia go do podjęcia pracy m. in. w stacjach pogotowia ratunkowego, ambulatoriach, izbie przyjęć szpitali, jednostkach ratowniczych np. straż pożarna, policja, wojsko, jednostkach pomocy doraźnej ochrony zdrowia. Ponadto absolwent jest przygotowany do pracy w charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczeniu imprez masowych oraz jako instruktor pierwszej pomocy w ośrodkach szkoleniowych. Celem kształcenia jest także przygotowanie absolwenta do kierowania i zarządzania ratownikami medycznymi oraz dyspozytorami medycznymi, jak również do zatrudnienia lub pełnienia służby na stanowiskach administracyjnych, na których wykonuje się czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego.
Ratownik medyczny zobowiązany jest do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w różnych formach kształcenia (kursy, konferencje, szkolenia). Absolwent może ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia w zakresie kierunków studiów związanych z naukami o zdrowiu.
Kliknij i zapisz się na studia