Program Studiów
Głównym założeniem kształcenia na kierunku: Ekonomia menedżerska jest przekazanie studentowi specjalistycznej wiedzy z zakresu: ekonomii i zarządzania oraz rozwinięcie umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych niezbędnych do podjęcia pracy na stanowiskach menedżerskich, doradczych i eksperckich w przedsiębiorstwach, instytucjach, a także prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Praktyczny charakter studiów jest dostosowany do wymogów współczesnego rynku pracy i realizowany w warunkach odpowiadających środowisku lokalnych i nowoczesnych firm oraz instytucji przez nauczycieli akademickich z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i ekonomicznym.
Celem kształcenia na kierunku jest przygotowanie specjalistów do podjęcia pracy w podmiotach prywatnych oraz instytucjach sektora publicznego na stanowiskach wymagających wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania.
Ogólne cele kształcenia w ramach kierunku studiów Ekonomia menedżerska koncentrują się na: przekazaniu w zaawansowanym stopniu specjalistycznej wiedzy z zakresu nauk społecznych oraz narzędzi ekonomicznych stosowanych w analizie ekonomicznej różnych podmiotów i instytucji oraz jednostek samorządu terytorialnego. Studia przygotowują studentów do identyfikowania i planowania oraz koordynowania przedsięwzięć o charakterze biznesowym, wykorzystując nowoczesne techniki zarządzania przedsiębiorstwem. W ramach studiów studenci kształtują i rozwijają umiejętności praktyczne z zakresu ekonomii, organizacji i zarządzania, ekonomii menedżerskiej, analizy rynku i konkurencji, technologii informacyjnych, e-biznesu, zarządzania projektami oraz komunikacji w biznesie są niezbędne do realizowania pracy menedżerskiej, specjalisty ds. ekonomicznych oraz na stanowiskach operacyjnych w przedsiębiorstwach i instytucjach. Istotną częścią programu studiów jest kształcenie kompetencji społecznych i zawodowych oraz świadomości prawnej i etycznej do przygotowania analiz ekonomicznych, odpowiedzialnego podejmowania decyzji w zespole i organizacji oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Praktyki zawodowe pozwalają na rozszerzenie wiedzy specjalistycznej i poznanie narzędzi wykorzystywanych w pracy współczesnego ekonomisty, w zakresie empirycznych zastosowań analizy ekonomicznej w praktyce gospodarczej oraz narzędzi wspierających kierowanie organizacją i pracę menedżera oraz specjalisty ds. ekonomicznych.
Perspektywy Zawodowe
W efekcie ukończenia studiów absolwent kierunku: Ekonomia menedżerska uzyska tytuł zawodowy licencjata. Studia na kierunku: Ekonomia menedżerska pozwalają absolwentowi na ubieganie się o pracę w:
- różnych przedsiębiorstwach sektora publicznego na stanowiskach związanych z doradztwem ekonomicznym i zarządzaniem jako: menedżer, analityk biznesowy oraz specjalista ds. ekonomicznych;
- instytucjach oraz organizacjach gospodarczych, na stanowiskach operacyjnych i kierowniczych;
- w sektorze prywatnym MŚP w charakterze: menedżera, analityka rynkowego i doradcy ekonomicznego.
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe do zakładania i prowadzenia własnej działalności rynkowej. Studia na kierunku Ekonomia menedżerska pozwalają na kontynuację kształcenia na studiach drugiego stopnia (magisterskich) i stanowią otwartą przestrzeń do dalszego rozwoju ekonomicznego i awansu zawodowego.