Opis studiów podyplomowych
Studia podyplomowe z zakresu Zarządzania ochroną ludności i obrony cywilnej zostały utworzone w obliczu rosnących wyzwań w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej, gdzie kluczowe staje się posiadanie wysoko wykwalifikowanej kadry zdolnej do skutecznego zarządzania sytuacjami kryzysowymi.
Rozwój cywilizacyjny oraz wielowymiarowość szans, wyzwań i zagrożeń mają bezpośredni wpływ na wzrost liczebności czynników powodujących bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego. Jednocześnie jednym z podstawowych warunków istnienia i rozwoju każdego narodu jest zapewnienie bezpieczeństwa. Konieczne jest zatem ciągłe doskonalenie sposobów i form reagowania na pojawiające się zmiany i wyzwania. Współczesna tendencja na polskim rynku pracy wyraźnie pokazuje stałą potrzebę interdyscyplinarnie przygotowanych pracowników, zajmujących się bardzo zróżnicowaną problematyką bezpieczeństwa. Ponadto Ustawa z dn. 5 grudnia 2025 r: nakłada na wiele podmiotów obowiązki doskonalenia i szkolenia specjalistycznego.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie ochroną ludności i obroną cywilną będzie posiadał umiejętność krytycznej analizy, interpretacji i oceny zjawisk i procesów w obszarze bezpieczeństwa, oceny wpływu otoczenia zewnętrznego na te procesy oraz przygotowania i podejmowania decyzji. Będzie przygotowany do efektywnej pracy w organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Absolwent będzie miał okazję lepiej rozumieć oraz stosować w praktyce wiedzę dot. złożonych zależności związanych z systemem, instytucjami i innymi ogniwami bezpieczeństwa publicznego. Ponadto będzie potrafił skutecznie zarządzać procesami bezpieczeństwa w placówkach prywatnych i publicznych.
Kryteria naboru
Termin rekrutacji: 26.06.2025 — 26.09.2025
Rekrutacja w naborze wolnym, absolwenci studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich. Dokumenty zgłoszeniowe zgodnie z regulaminem rekrutacji (formularz zgłoszeniowy – podanie, dyplom ukończenia studiów wyższych II stopnia).
Dokumenty należy składać w budynku Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu przy ul. Sienkiewicza 50 pok. 26 C.
Szczegóły pod numerem telefonu: 15 823 90 15 wew. 238 w godzinach 8.00 - 15.00.
Formularz zgłoszeniowy - podanie o przyjęcie na studia podyplomowe dostępny poniżej.